معرفی شهرک ساحلی دریاکنار بابلسر

تاریخچه شهرک دریاکنار:

شركت آتی ساز در سال ۱۳۵۸ شهرک ساحلی دریاکنار بابلسر را احداث کرد. پس از فروش قسمت عمده ويلاهای احداثی به افراد حقیقی و حقوقی، مالكيت کلی شهرك از شركت آتی ساز، تحويل نمايندگان قانونی و مالكين وقت شهرك درياكنار شده است. بدين ترتيب از سال ۱۳۵۸ اداره امور شهرك به هيات مالكين سپرده شد. اين شهرك از ابتدا بدون كمك‌های مالی دولت و شهرداری، توسط خود مالكين اداره می‌شود.

شهرک ساحلی دریاکنار بابلسر
شهرک ساحلی دریاکنار بابلسر

معرفی شهرک ساحلی دریاکنار:

این شهرک دهه هاست که از پرطرفدارترین شهرک های ساحلی کشور عزیزمون ایران هست . این شهرک بسیار زیبا و شیک در نزدیکی شهرستان بابلسر واقع شده و کنار یکی دیگه از معروف ترین و پرطرفدار ترین شهرک های ساحلی ایران یعنی شهرک خزرشهر هست و به نوعی با این شهرک در رقابت هست.

شهرک دریاکنار یک شهرک ساحلی مسکونی-تفریحی است که در امتداد “دریای خزر” و ۵ کیلومتری شهرستان بابلسر در مسیر بابلسر به فریدون کنار قرار دارد. احداث این شهرک ساحلی با حمایت محمد رضا شاه پهلوی و در اوایل دههٔ ۴۰ خورشیدی آغاز و در اواخر آن به پایان رسید که در زمان خود از جمله اولین و بزرگترین شهرک‌های ایران در سطح خاورمیانه به شمار می‌رفت.

سفر به دریاکنار میتواند سفر به کشورهای اروپایی و غربی را نیز در ذهن تداعی کند چرا که طراحی ویلاهای دریاکنار از معماری غربی تاثیر زیادی گرفته است. نه تنها ظاهر این شهرک فراتر از معماری ایرانی است بلکه امکانات این شهرک نیز در بین شهرهای شمالی ایران زبانزد است.

این شهرک یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شهرکهای مسکونی شمال ایران است و اکنون دارای بیش از ۱۷۰۰ واحد ویلا است. طراحی فضای باز و ویلاهای آن متاًثر از معماری کلاسیک نیمه غربی است و آقای “حسین امانت” طراح مشهور میدان و برج آزادی نیز در طراحی این شهرک سهیم بوده‌است. این شهرک مسافتی بیش از ۲٫۷ کیلومتر درازای ساحل دریای خزر را به خود اختصاص داده و مساحت کل آن حدود ۳٫۱ کیلومتر مربع یا بیش از ۳۰۰ هکتار می‌باشد. دریا کنار از ۱۹ خیابان تشکیل شده و طول خیابان ورودی شهرک یا خیابان یکم معادل ۱٫۲ کیلومتر و فاصله خیابان یکم تا خیابان هفدهم برابر با ۱٫۸ کیلومتر می‌باشد.

مکان های دیدنی و تفریحی شهرک دریاکنار:

این شهرک بدلیل واقع شدن در مجاورت دریای خزر و داشتن فضاهای سبز انبوه و محیط خانوادگی دلچسب، معروف شده‌است. جاده‌های هراز، فیروزکوه، و کناره نیز امکان مسافرت‌های بین شهری را برای ساکنان شهرهایی چون تهران، ساری، بابل، و غیره فراهم نموده و اکثر مالکان و مستاًجران آن، ایام تعطیل به خصوص عید نوروز و فصل تابستان را در آنجا سپری می‌کنند. فضای سبز فوق العاده زیبای که همه چیز آن طراحی شده و از پیش تعیین شده ، چشم هر گردشگری را جذب می کند.خود این فضای سبز می تواند از جاذبه های گردشگری دریاکنار به شمار برود. خیابان‌های زوج شهرک به دریا می‌رسد که با سنگهایی بزرگ پوشیده شده‌است. در آخر خیابان یکم این شهرک، رستوران، مغازه‌ها و سرگرمیهای گوناگون به همراه صندلی‌های ساحلی برای مردم در نظر گرفته شده‌است.

خیابان‌های ششم و هفدهم دریا کنار به ساحل شنا مرطبتند که کاملا امن بوده چرا که نجات غریق ها برای امنیت مسافران همیشه حضور دارند و از طرفی به خاطر محدودیت های ورودی به این شهرک ساحلی زیبا را به ارمغان آورده است که میتواند شنا کردن را دلچسب تر کند. معمولاً در فصل‌های گرما ساحل خیابان ششم برای آقایان، و ساحل خیابان هفدهم برای بانوان فراهم می‌شود و هنگامی که یکی از دو ساحل مناسب شنا نباشد، ساحل دیگر از صبح تا ساعت ۳ مخصوص خانم‌ها و از ساعت ۳ به بعد در اختیار آقایان قرار می‌گیرد.

امنیت شهرک دریاکنار:

باید بدانید ورود به این شهرک خاص برای عموم مردم آزاد نیست و تنها کسانی حق دارند به این جزیزه زیبایی ها ورود پیدا کنند که مالک ویلا و یا از قبل ویلایی اجاره کرده باشند که برخی مالکان ویلاها، با هماهنگی قبلی ویلاهای خود را در ایامی از سال اجاره می دهند و این امکان برای همه فراهم می شود که از این زیبایی های مثال زدنی استفاده نمایند. این ویژگی باعث شده است امنیت دریاکنار فوق العاده بالا باشد.

برای دیدن عکسای بیشتر به گالری رجوع فرمایید.

بازکشت به بالا

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید