معرفی شهرک ساحلی خزرشهر بابلسر

معرفی شهرک ساحلی خزرشهر بابلسر

تاریخچه شهرک ساحلی خزرشهر بابلسر:

شهرک ساحلی خزرشهر بابلسر دراوایل دهه 40 با توجه به استقبال مسافران و توریست ها از شهرک دریاکنار و هم چنین نزدیک بودن استان مازندران به تهران و راه اندازی جاده هراز، ایده ساخت شهرکی جدید توسط مهندسین شرکت آبادانی جزایر با مدیریت آقای همایون صنعتی زاده به وجود آمد و در سال 1342 اولین کلنگ شهرک زده و اجرای نقشه و جداسازی قطعات آغاز شد.

در سال 1349 تعدادی از خیابان های شهرک خزرشهر احداث شد ولی فقط خیابان اصلی شهرک آسفالت شد. ویلاها در اوایل سال 1350 به بهره برداری رسید که تعداد ویلاها در آن دوره، حدود 8 دستگاه ویلا کنار ساحل از پلاک های 901 تا 908 و یک دستگاه با نام ویلای نمونه و 2 ویلای دیگر از چوب های فنلاندی بود. در آن زمان خریداران ویلاها افراد مرفهی بودند که قادر به خرید یک ویلا با قیمتی حدود 100 الی 120 هزار تومان بصورت نقد یا اقساط بودند.

در آن سالها ساخت وسازدر شهرک به صورتی متعادل درحال رشد بود به طوریکه درهرماه تعدادی ویلا در قسمت های مختلف شهرک احداث میگردید ولی گویا این سرعت ساخت وساز، رضایت مسئولین شرکت آبادانی جزایر را تامین نمی نمود تا اینکه در سالهای 1350 تا 1351 تحول اصلی در خزرشهر ایجاد شد وآقای دکتر شهمیرازی که در آن زمان رئیس سازمان آب و برق خوزستان بود زیر نظر عبدالرضا انصاری (استاندار خوزستان) به عنوان مدیر عامل شهرک خزرشهر با حقوق مکفی و 1% سهام شرکت آبادانی جزایر مشغول بکار شد (سهام آقای عبدالرضا انصاری 4% وسهام اشرف پهلوی 95% بود) فعالیت خود را شروع وساخت وساز با سرعت عجیبی آغاز شد وسیل خریداران را برای خرید ویلاهای در دست ساخت بسوی خزرشهر کشاند. در این موقع قیمت ویلاها به حدود 150 تا 200 هزار تومان رسیده بود و رشد روزانه قیمت‌ها باعث رونق بازار میشد.

در سال 1350 هیئت جدید سرپرستی شهرک، آقای ناصر کریمی را که تا آن زمان در کاغذ پارس هفت تپه زیر نظر آقای شهمیرزادی فعالیت می نمود بعنوان شهردار خزرشهر تعیین کرد. در سالهای 1350 و 1351 قیمت ویلاها که اکثراً بصورت چوب و بتن ساخته میشد باز هم افزایش یافت و به حدود 250 الی 350 هزار تومان رسید و از طریق بانک عمران با شرایط اقساطی به فروش می رسید. هجوم افراد متمول و متوسط به شهرک خزرشهر، آغاز شد و امکانات رفاهی مناسب، خیابانهای عریض و متراژ مناسب ویلاها، باعث فروش بیشتر ویلاها شد و همزمان با هجوم خریداران جهت بازدید و تحویل ویلاها، محوطه سازی و فضای سبز هم رونق گرفت و میادین و رفیوژهای سبز احداث شد و با افزودن فضای سبز و محوطه سازی، این شهرک به شهرکی مدرن و مناسب تبدیل گردید.

تا اواخر سال 1351 شهرک خزرشهر فقط دارای 2 خط تلفن بود که یکی در دفتر شهرک و دیگری در درب ورودی اصلی بود که نگهبان شهرک، پیامهای دریافتی را به مراجعین انتقال میداد بعد از گذشت مدتی، مشکل تلفن و برق و فاضلاب حل گردید و هر ویلا دارای یک خط تلفن اختصاصی شد. در این سال ها مالکین ویلاها برای گذراندن اوقات فراغت در نوروز و تابستان، از طرحی به نام مارینا برای استفاده از قایق های خصوصی، ماهیگیری و استفاده از آفتاب بهره مند بودند.

در سال 1356 و با زمزمه اعتصابات و نردیکی به انقلاب اسلامی، رشد شهرک سازی در خزرشهر ادامه داشت اما در این سال رشد آن کند و کندتر شد و در سال 1357 با بالا گرفتن اعتراضات مردم و فرار مسئولین تراز اول شرکت آبادانی جزایر نه تنها ساخت و ساز متوقف شد بلکه قیمت ویلاها که اکثراً رشد عجیب و غریبی نموده بودند و بعضی از آنها حدود یک میلیون تومان رسیده بود سیر نزولی پیدا نموده و به قیمت سالهای قبلی برگشت تا جائیکه همه فروشنده بودند و خریدار بسیار اندک بود و قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا روز به روز پایین و پایین تر می آمد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بعضی ویلاهای مسئولین و صاحبان قدرت در رژیم سابق مصادره گردید.
از سال 1360 مجدداً خزرشهر بیدار شد و این شهرک از زیر خروارها خاک سربلند کرد و با سرعت به تعمیر خرابیها و نصب شیشه و محافظ ویلاهائی که اکثر صاحبان آنها به خارج رفته و بعضی امکان بازگشت را نداشتند با تشکیل هیئت مدیره ای منتخب از مالکین که از چندسال قبل تشکیل شد بصورت انتقالی به این هیئت تحویل گردید و تا حدودی به کارها سر و صورت داده شد و مجدداً ساخت وسازها شروع و متعاقب آن بار دیگر با شروع امنیت نسبی، قیمت ویلاها رو به فزونی گذاشت.

معرفی شهرک خزرشهر:

این شهرک واقع در شهرستان بابلسر بعد از شهرک ساحلی دریاکنار واقع شده و هم شهرک دریاکنار وهم خزرشهر درضلع شمالی و ساحلی خیابان اصلی واقع شده اند با این تفاوت که خزرشهر به دو بخش مجزای جنوبی و شمالی تقسیم میشود . قسمت شمالی دارای خیابان های ساحلی است و مثل شهرک های دیگر در فصل تابستان و عید شلوغ و در پاییز و زمستان خلوت تر است.

خزرشهر شمالی دنج تر و آرام تر است .امکانات رفاهی آن کامل ودارای پارک ، زمین بازی (2 زمین تنیس آسفالت، یک زمین والیبال و یک زمین فوتبال و2 حلقه بسکت بال )، فضای سبز عالی ،کافی شاپ و … است .قسمت جنوبی خزرشهر با یک پل عابر پیاده به قسمت شمالی متصل و قسمت شمالی دارای یک ساحل زیبا (معروف به سی ساید) است که در این قسمت ساحلی بیشتر رستوران ها وکافه ها وجود دارند. رستوران سیب سرخ و رستوران آقای سلامی از رستوران قدیمی آن هستند.

برای دیدن عکس های بیشتر به گالری رجوع فرمایید.

بازکشت به بالا

پست های مشابه

7 نظر

 • سارا 1 سال قبل

  خیلی اطلاعات عالی بود..ممنونم..

  • editorlevel 1 سال قبل

   خواهش میکنم
   با ویلای من همراه باشید…

دیدگاهتان را بنویسید